bilgisayarlı burun tasarımıBurun estetiği olmaya karar verdikten sonra muayene görüşmesi sırasında burunuzla ilgili problemlerin neler olduğunu, ne tür rahatsızlıklar hissettiğinizi tam ve doğru olarak doktorunuza anlatmanızda yarar var. Kendi sorunlarınızı doğru anlattığınız ölçüde doğru çözüm üretilir, ameliyat planı ona göre doğru bir şekilde yapılır ve arzu ettiğiniz sonuca ulaşırsınız.

Burnunuzla ilgili şikayetleri detaylıca anlatın

Burnunuzun mevcut şekli ile ilgili olarak sizi nelerin rahatsız ettiğini, ameliyat olduktan sonra nasıl bir buruna sahip olmak istediğinizi ifade edin. Bu arada nefes alma zorluğu hissedip hissetmediğinizi, burnunuzun daha öncesinde darbeye maruz kalıp kalmadığını, burun tıkanıklığı, horlama, burun akıntısı, alerji, baş ağrısı ve sinüzit gibi problemleriniz olup olmadığını bildiriniz. Bu tür şikayetleri tam ve doğru olarak anlatmanız, burnunuzun iç yapısındaki problemlerin de teşhis edilmesi konusunda doktorunuza yardımcı olur.

Burun estetiği muayenesi sırasında öncelikle burnunuzun şekli ele alınır. Burnun kıkırdak ve kemik yapılarının şekline, deri kalınlığına bakılır. Kıkırdakların kalınlığı ve direnci önemli etkenlerdir. Burnun dikey ekseninin yüzün tam ortasında ve dik pozisyonda olup olmadığı incelenir. Burun eğriliği olup olmadığı, daha önceden yaşanmış kırık ve buna bağlı şekil bozukluğu olup olmadığına bakılır. Burnunuzun mevcut şekline bakarak sizin istediğiniz şeklin yüzünüze uygun olup olmadığı, sizin dilediğiniz şeklin ameliyat ile oluşturulup oluşturulamayacağı değerlendirilir.

Burun tıkanıklığı var mı?

Burun dış muayenesinin ardından, burnun iç yapısı incelenir. İnsanların yarısından çoğunda septum deviasyonu olarak adlandırdığımız her iki burun deliğini birbirinden ayıran kıkırdakta eğrilikler, kaymalar vardır, buna bağlı olarak konka olarak adlandırdığımız burun etlerinde büyüme olabilir. Eğriliğin derecesine göre tıkanıklık, nefes alma zorluğu gelişebilir. Hafif dereceli eğriliklerde çok belirgin bir solunum zorluğu olmadığı için çoğu kişi bu probleminin varlığının farkında değildir. Bazen belirgin tıkanıklık olduğu halde, kişi yıllardır bu şekilde soluk alıp verdiği için, bu durumu kanıksar, normalin bu olduğunu zanneder, var olan tıkanıklığın farkında olmayabilir. Solunum ile ilgili olan, kişinin farkında olmayabileceği benzer problemleri atlamamak için burun içi muayenesinin son derece dikkatlice yapılması gerekir. Burun iç kıkırdaklarında eğrilikler varsa bu eğriliklerin mutlaka düzeltilmesi gerek, düzeltilmediği takdirde, yapılan burun ameliyatından sonra kalan eğrilik dış görünüme yansır, solunum problemi devam eder.

Burun Tasarımı Nasıl Yapılıyor?

Detaylı burun muayenesi yaptıktan sonra ameliyat planı hazırlamaya yönelik burnunuzun fotoğrafları çekilir. Bu fotoğraflar ile bilgisayarlı burun tasarımı yapılır. Burun şekli tasarımı sırasında en önemli konu hastanın cinsiyetidir. Bir erkek burnunun tasarımı ile bir kadın burnunun tasarımı farklı olmadır. Erkek burunlarının tasarımında erkeksi karaktere yakışacak bir burun modeli planlanırken, kadın burnunun tasarımında ise zarafet ön planda tutulmalıdır. Ameliyat planı hazırlığında bilgisayarlı tasarım ile ne şekilde bir burun yapısının yüzünüze yakışacağı belirlenir. Bilgisayarlı burun tasarımı, bizim elde etmek için hedeflediğimiz şekildir, burnunuzun ameliyattan sonra alacağı şekil anlamına gelmez. Bilgisayarlı burun tasarımı, ameliyat planını belirlemek için uygulanır, ameliyat sonrası burun şeklinin nasıl olacağını görmek için değil. Her zaman için tasarlanana yakın bir şekil elde edilir. Ancak, burun cildinin kalınlığı, yara iyileşmesindeki farklılıklar, kıkırdaklarda olabilecek hacim kaybı gibi doktorun kontrolünde olmayan faktörler devreye girdiği için, tasarlanan burun şeklinin %100 aynısını elde etmek her zaman için mümkün olmayabilir.

Paylaşmak güzeldir, hayat paylaştıkça güzelleşir...

SİZİN YORUMUNUZ ?

Yorum (gerekli)

-

Ad (gerekli)
e-posta (gerekli)