burun estetiği sonrası bakımBurun estetiği sonrası bakım ve ameliyat sonrası dikkat edilecek konular oldukça önemlidir. Aşağıda madde madde yazılı olan rehber size yardımcı olacaktır.

 • Ameliyat olduktan sonra ilk saatlerde şişlik ve morluk çok az olur, 24 saat içinde hafifçe artabilir, 2. günden itibaren hızla kaybolmaya başlar. Ameliyattan sonra, gece uyuyuncaya dek 10-15 dakikalık aralar ile gözlerinizin üzerine soğuk uygulama yapılması iyi olur. Bu uygulama ile gözlerinizin etrafındaki şişlik ve morluklar daha az olacaktır. İlk günlerde başınız yüksekte olacak şekilde yatarsanız, şişlikler daha hızlı bir şekilde iner.
 • Sigara içmek zararlıdır. Ameliyat öncesi sigarayı bırakın. Mümkünse ameliyattan sonra da sigara içmeyin.
 • Ameliyat olduktan sonra sizi rahatsız edecek derecede ağrı hissetmeyeceksiniz. Hafif ağrı ve hassasiyet olacaktır, bu son derece doğaldır. Reçetenize yazılacak ağrı kesici ilaçları kullandığınız takdirde ağrı şikayetiniz olmayacaktır.
 • Ameliyat sonrası burnunuzda tampon olmayacaktır, tamponsuz yapılan burun ameliyatından sonra burnunuzdan rahatça nefes alabilirsiniz.
 • Burun ameliyatı olduktan sonraki ilk günlerde hafif kanlı bir sızıntı olabilir. Endişelenecek bir durum değildir. Hafif ıslak, temiz mendil ile silinerek temizlenmesi yeterlidir. Burun deliklerinizin ağız kısmında kir birikimi, kabuklanma olabilir. Burun temizliği için ucu pamuklu kulak temizleme çubuklarından yararlanabilirsiniz. Ucunu hafif ıslatarak, çok derinlere sokmadan, döndürerek nazik hareketlerle silinebilir. Bakım ve temizlik yaparken burnunuza zarar verecek hareketlerden kaçının.
 • Ameliyat sonrası ilk hafta kuvveti hapşırma ve sümkürme kanamaya neden olabilir. Dikkatli olun, hapşırma ihtiyacınız olursa, ağız yoluyla gerçekleştirin.
 • Ameliyat olduktan 2 gün sonra çok sıcak olmayan su ile banyo yapabilirsiniz. Sıcak su, damarları genişleterek burun kanaması yapabilir, ayrıca burnunuzun üzerindeki plastik kalıbın da gevşemesine neden olabilir.
 • Burun ameliyatı sonrası masaj yapmanız gerekecektir. Ameliyatın üzerinden 1 hafta geçtikten sonra plastik kalıp çıkarıldığında doktorunuzun gösterdiği şekilde burun masajı yapmanız, hem şişliklerin inmesini hızlandırır, hem de cildin daha iyi oturmasını sağlar.
 • Burun estetiği olduktan sonra ilk birkaç ay gelebilecek darbelerden koruyun. Henüz yeni şekillendirilmiş burun kemikleri tam olarak iyileşmeden darbeye maruz kalırsa kalıcı şekil bozukluklarına neden olabilir. Yine bu sebepten dolayı darbe oluşturabilecek sportif faaliyetlerden de uzak durun.
 • Ameliyat olduktan sonra ilk birkaç ay boyunca gözlük takmak, burun kemikleri üzerine baskı oluşturacağı için şekil bozukluğu yaratabilir. Gözlük kullanma zorunluluğunuz varsa, bu dönemi lens kullanarak geçirmenizde yarar vardır.
 • Ameliyat sonrası burun cildi ultraviolet ışınlarından etkilenir. Kışın yapılan ameliyatlarda güneşin etkisi zayıf olduğu için sorun olmaz. Bahar ve yaz aylarında güneşin etkisinden korunmak için koruyuculuk derecesi yüksek olan güneş kremleri kullanmanızda yarar vardır, ilk birkaç aylık dönemde güneş kremi ile bakım yapmayı ihmal etmeyin, bu arada solaryuma girmeyin.
 • Burun ameliyatı sonrası belirli aralıklarla düzenli olarak doktorunuzu ziyaret edin. Bu sayede burnunuzun durumu, iyileşme sürecinin gidişi kontrollü bir şekilde izlenir. Doktorunuzun kontroller sırasında yapacağı tavsiyeler ve dikkat edilecek konular hakkında vereceği bilgiler, alınacak sonucun daha iyi olmasını sağlayacaktır.
Paylaşmak güzeldir, hayat paylaştıkça güzelleşir...

SİZİN YORUMUNUZ ?

Yorum (gerekli)

-

Ad (gerekli)
e-posta (gerekli)