burun ameliyatı öncesiBurun estetiği ameliyatı öncesi nezle, grip gibi herhangi bir rahatsızlığınız olursa, sürekli ya da son günlerde kullandığınız ilaçlar varsa doktorunuzu bilgilendirin. Aspirin, ameliyat sırasında kanamayı arttıracağı için ameliyat öncesi bir hafta boyunca kullanılmaması gerekir.

Ameliyat öncesi hazırlıklar nelerdir?

Ameliyat genel anestezi altında yapılacağı için ameliyat öncesi en az 6 saat boyunca aç kalmanız gerekir. Bu süre içinde su da dahil olmak üzere hiçbir katı ya da sıvı gıda alınmamalıdır. Ameliyat öncesi hastaneye gelişinizde makyaj yapmayın, önden düğme ile iliklenecek rahat kıyafetleri tercih edin, yüzük, küpe, bilezik gibi değerli mücevherlerinizi ve ihtiyacınız dışındaki özel eşyalarınızı yanınızda bulundurmayın. Ameliyat öncesi sağlık kontrolünden geçeceksiniz, kan tahlilleri yapılarak herhangi bir sağlık sorununuz olup olmadığı araştırılacak, anestezi uzmanı tarafından durumunuz değerlendirilecektir. Bunlar için ameliyattan birkaç saat önce hastaneye gelmiş olmalısınız. Yanınızda size eşlik eden bir yakınınızın bulunmasında fayda vardır.

Hastaneye geldiğinizde kayıt işleri yapılışının ardından dosyanız hazırlanır, size bir oda verilir. Odanıza yerleştikten sonra kan tahlillerinizin yapılması için kan örneği alınır. Tahlil sonuçları çıkıncaya kadar, hemşire eşliğinde ameliyat hazırlığınız yapılır. Tahlil sonuçları alındığında anestezi uzmanı sizinle bir görüşme yapar, durumunuzu değerlendirir. Herhangi bir sorun çıkmadığı takdirde sizi sakinleştirmek, heyecanınızı yatıştırmak için bir ilaç yapılır, daha sonra ameliyathaneye alınırsınız.

Tamponsuz Burun Estetiği Ameliyatı

Ameliyat hazırlıkları tamamlandığında genel anestezi eşliğinde ameliyata başlanır. Ameliyatınız sırasında burnunuza verilmek istenen şekle göre uygun işlemler uygulanır. Bu sırada burun tıkanıklığı ile ilgili problemleriniz varsa deviasyon ameliyatı da uygulanır. Ameliyatın süresi hem ameliyatı yapan cerraha, hem de hastadaki problemlerin büyüklüğüne bağlı olarak 1 ile 3 saat arasında değişkenlik gösterir. Bazı doğumsal burun şekli bozukluklarının düzeltilmesi sırasında ya da bazı sekonder rinoplasti ameliyatlarında nadiren bir başka bölgeden kemik veya kıkırdak alınarak dolgu yapma gereği olabilir. Bunlar sıra dışı burun ameliyatlarıdır, böyle durumlarda ameliyat süresi daha da uzayabilir.

Ameliyat sonrası burnunuzda tampon olmayacağı için rahat nefes alabilirsiniz.

Burun estetiği ameliyatının son aşamasında da buruna verilen şekli muhafaza etmek üzere burun dışına yedi gün boyunca kalacak olan plastik bir kalıp yerleştirilir. Sıcağa duyarlı olan bir maddeden yapılmış olan bu kalıp, sıcak suyun içinde yumuşatılarak burnunuzun üzerine yerleştirildiğinde, burnunuzun şeklini alır. Eskiden kullanılan alçılar gibi kaba ve kötü bir görünüm oluşturmayan bir kalıptır. Cerrahi işlemin sonlanması ile anestezi doktoru anesteziyi sonlandırır, kendinize geldiğinizde odanıza alınırsınız. Ameliyat sonrası odanıza geldiğinizde, bilinciniz tam olarak açılınca ameliyatın etkilerini en az seviyede hissedersiniz. O anda gözlerinizin üzerinde buz olacağı için gözlerinizi açamayabilirsiniz. Ameliyat sonrası hafif bir uykunun sersemliği olacaktır, çok fazla ağrı sızı hissetmeyeceksiniz.

Ameliyat sırasında kemiklerde hasar oluşmayacağı için ameliyat sonrası dönemde ağrı en az düzeyde olur.

Birkaç saat sonra bilinciniz tam olarak açılır. Ameliyatın üzerinden 3-4 saat geçtikten sonra kendinizi iyi hissediyorsanız ayağa kalkıp dolaşabilirsiniz. Ameliyat sonrası ilk ayağa kalkış anında yardıma ihtiyacınız olacaktır, daha sonrasında yardımsız da yürüyebilirsiniz. Yine ameliyat sonrası birkaç saat içinde sıvı gıdalarla açlığınızı da bastırabilirsiniz. İlk gün sıvı ve yumuşak gıdalar ile besleneceksiniz. Geceyi, çok ısrarcı olmazsanız gözlerinizin üzerindeki buzlarla hastanede geçirmenizde yarar vardır. Ertesi sabah durumunuz kontrol edildikten sonra kullanmanız gereken ilaçların reçetesi verilir, kullanım şekli anlatılır, dikkat etmeniz gereken konular hakkında bilgiler verilir, daha sonra hastaneden çıkarak evinize gidebilirsiniz. Ameliyat olduğunuz günün akşamı evinize dönmek isterseniz, bu da mümkün olabilir, ancak ben yine de hastanede kontrol altında kalmanızı tercih ederim.

Paylaşmak güzeldir, hayat paylaştıkça güzelleşir...

YORUMLAR (1)
Cevapla

Merhaba bende rinoplasti ameliyatı olacam burnumda darbeden kemik kırıklığı var burnum hafif yamuk duruyor çok korkuyorum ammellyat zamanı burnumdaki büyümüş kemiği kırıpmı düzeltiyorlar

SİZİN YORUMUNUZ ?

Yorum (gerekli)

-

Ad (gerekli)
e-posta (gerekli)