Ameliyatın fiyatları, ameliyatın ilk olup olmadığına, rötüş ya da bozulmuş bir burun yapısını düzeltici nitelikte olup olmadığına, kısacası zorluğuna ve büyüklüğüne göre değişir. Diğer taraftan hangi hastanede ameliyat olmak istediğiniz de maliyet açısından değişkendir.

 • + -

  Ne tip bir anestezi uygulanacak?

  Rinoplasti, genel anestezi gerektiren bir ameliyattır. Zaman zaman, burun ameliyatı hak ettiği ciddiyetten uzak, muhtemelen masrafları azaltmak için lokal anestezi ile ofis ortamında da yapıldığı konuşuluyor. Tam kapsamlı bir burun ameliyatının lokal anestezi altında yapılması oldukça sakıncalıdır. Çünkü ameliyat sırasında çoğu zaman kemikleri de şekillendirmek gerekir. Lokal anestezik ilaçlar ise kemik içine tam olarak nüfuz edemediği için kemikler yeterince uyuşmaz. Bu durumda ya hasta ağrı ve acı hisseder, ya da doktor, hastaya ağrı ve acı hissettirmemek için yapmak istediği manevraları tam ve yeterli olarak yapamaz. Diğer taraftan gözünüzün önünde burnunuzun içine giren, çıkan aletleri görmek de size ayrıca psikolojik rahatsızlık verir. Bu işin doğrusu, cerrahın da rahat çalışmasına, her istediği manevrayı özgürce yapmasına imkan sağlayacak şekilde hastane ortamında ve genel anestezi altında yapmaktır.
 • + -

  Ameliyat sonrası şişme ve morluklar ne zaman geçer?

  Ameliyat sonrası şişlik ve morarma zaten fazla olmayacaktır, ilk 24 saat içinde hafifçe artabilir, daha sonra hızla azalmaya başlar. Ameliyatın ilk haftası dolduğunda plastik kalıp çıkarılır, o anda şişlik ve morlukların tamamı geçmiş olur. Burnunuzun derisinin yumuşaması ve şeklinin tam olarak oturması için en az altı ay gerekir.
 • + -

  Ameliyat sırasında burun deliklerinin içine tampon yerleştiriliyor mu?

  Ameliyatın sonunda burnun delikleri içine tampon yerleştirilmesi eskide kaldı. Modern burun cerrahisinde son yıllarda tampon kullanılmamaktadır. Tampon kullanılmamasının hiçbir eksikliği olmamakla birlikte hastaya ameliyat sonrası burnundan nefes alma konforunu da sunmaktadır.
 • + -

  Ameliyat olduktan sonra hastanede kaç gün kalacağım?

  Ameliyat sonrası bir gece hastanede geçirmenizde yarar var. Sabah olunca, kontrolün ardından evinize gidebilirsiniz. Aynı gece evinize dönmek isterseniz, bu da mümkün olabilir, ancak ben yine de hastanede kontrol altında kalmanızı tercih ederim. Tercih konusunda sizin de fikriniz önemli.
 • + -

  Ameliyat yapılırken kemikler kırılıyor mu?

  Ameliyat sırasında kemikleriniz travma oluşturmaması için kırılmadan, sadece kesilerek ve törpülenerek şekillendirilir. Bu sayede daha az doku hasarı oluşturulmasından dolayı ameliyatın oluşturduğu rahatsızlık en az düzeye iner. Daha az şişlik, daha az morluk, daha az ağrı olur. Aynı zamanda iyileşme sürecini de büyük ölçüde hızlandırır.
Paylaşmak güzeldir, hayat paylaştıkça güzelleşir...

SİZİN YORUMUNUZ ?

Yorum (gerekli)

-

Ad (gerekli)
e-posta (gerekli)