burun ameliyatı iyileşme dönemiBurun estetiği ameliyatı sonrası göz çevresinde hafif derecede şişlik ve morarma olması normaldir, bu her ameliyattan sonra olur. Burun kemikleriniz kırılmadan şekillendirileceği için şişlik ve morarma en az düzeyde olacaktır. Şişlik ve morarma ilk 24 saat içinde artar gibi görünse de daha sonra hızla azalmaya başlar.

Burun kemikleriniz kırılmadan şekillendirileceği için şişlik ve morarma en hafif derecede olacaktır.

Ameliyat sonrası ilk birkaç gün burun deliklerinden kan sızıntısı olabilir, bu normaldir. Böyle bir durumla karşılaşırsanız sakın endişelenmeyin. Yapmanız gereken sadece sızıntıyı nemli bir pamuk ile dikkatlice temizlemeniz ve temiz kalmasını sağlamanızdır. İkinci günden sonra sızıntı tamamen durur. Eğer burnunuzdaki plastik kalıp ile çalışmakta sizce bir sakınca yoksa, 3-4 gün sonra işinize dönebililecek kadar iyi hale gelir, çalışmaya başlayabilirsiniz. Burun ameliyatından sonra rahatsızlık verecek derecede ağrı olmayacaktır, hissedebileceğiniz hafif ağrı, ağrı kesici ilaçlar ile kolayca giderilebilir.

Atravmatik cerrahi teknikler, ameliyatın etkisini en hafif derecede hissemenizi sağlar, normal hayatınıza birkaç gün içinde dönebilirsiniz.

Burun ameliyatı sonrası ağrı, şişlik ve morarma açısından son derece rahat bir iyileşme dönemi geçireceksiniz. Ameliyattan 7 gün sonra plastik kalıp çıkarılır, o anda, oluşan belli belirsiz şişlik ve morluklar da tamamen geçmiş olacaktır. Burun şeklinin tam oturması için biraz sabretmeniz gerekecek, çünkü bunun için aylara ihtiyacınız vardır.

Ameliyatın ilk sonucunu görmeniz, yeni burnunuzla ilk tanışmanız burnun dışına yerleştirilen plastik kalıp çıkarıldığı anda olur. O anda aynaya baktığınızda burnunuzun yeni şekli ile karşılaşırsınız. Merak içinde ve dikkatle inceleyeceksiniz. İçinizde şaşkınlık, heyecan, sevinç, hayal kırıklığı olabilir. Bunların hepsi, gayet doğal izlenimlerdir. Çoğu zaman biraz şaşkınlık, biraz da dışa belli etmemeye çalıştığınız sevinç olur.

Yeni burnunuzun şekline alışmanız için biraz sabır, biraz da zaman gerekir. Burnunuzda halen daha dışarıya yansımayan, sadece dokunduğunuz zaman fark edebileceğiniz hafif şişlikler vardır, burnunuza dokunduğunuzda, özellikle uç kısmında hissedebileceğiniz sertlik vardır. Burnun cildinin yumuşaması, şeklinin tam olarak oturması, gerçek burun estetiği sonuçları için en az altı ay gerekir. Bu süre bazı hastalarda bir yıla kadar da uzayabilir. Bu dönemde kendinizle barışık olmaya çalışın. Bazı hastalar iyileşme dönemini karmaşık duygular içinde geçirebilir. Bu duruma düşmemeniz için size iki ipucu vereceğim. Birincisi, ayna karşısına geçerek saatlerce burnunuzu incelemeyin, tüm dikkatinizi bu noktaya odaklayarak kusur bulmaya çalışmayın. Kusur bulmaya çalışırsanız, mutlaka bulursunuz, moraliniz bozulur. İkincisi, çevrenizden burnunuzun şekli hakkında alacağınız yorum ve eleştirileri ciddiye almayın. Herkesin güzellik anlayışı farklıdır. Burnunuzun şeklini çok beğenen kişiler olacağı gibi, burnunuzda kendilerince kusur gören kişiler de olacaktır. Siz burnunuzun şeklini beğeniyorsanız, başkalarının fikri önemli değildir. Bu gibi durumlarla sıklıkla karşılaşabilirsiniz, bu durumda ilk yapacağınız iş, bu ameliyatı olmaya karar verme nedenini hatırlamak olsun. Eğer siz hedefinize ulaşmışsanız, ameliyatınız başarılıdır.

Paylaşmak güzeldir, hayat paylaştıkça güzelleşir...

SİZİN YORUMUNUZ ?

Yorum (gerekli)

-

Ad (gerekli)
e-posta (gerekli)