septum deviasyonu ameliyatıİleri düzeyde septum deviasyonu olan kişilerde burun tıkanıklığı olmasının yanı sıra burnun görünümünü de etkilenir. Dışarından bakıldığında burun ekseninde sağa, sola kayma, eğrilik ya da yamukluk gibi asimetrik görünüm yüzün güzelliğine gölge düşürür. Burun tıkanıklığı nedeniyle rahat nefes alamayan kişinin, muhtemelen burun şeklinde de bozukluk vardır.

Burun estetiği sırasında burun tıkanıklığı da düzeltilmelidir

Ameliyat düşünen bir kişide nefes alma sıkıntısı da varsa burun tıkanıklığı oluşturan septum deviasyonu probleminin de aynı anda çözülmesi gerekir. Özellikle burun eğriliği dışa yansıyan deviasyonlarda, deviasyon ortadan kaldırılmadıkça buruna güzel görünüm kazandırılamaz. Burnu tıkanık olan hastalarda, şekli düzeltmenin yanında septum deviasyonu ameliyatı da mutlaka yapılmalıdır. Tek başına estetik uygulanarak, deviasyonu düzeltilmeyen hastaların, hem burnundaki eğriliğin tam olarak düzelmediğini, hem de nefes alma probleminin halen devam ettiğini görüyoruz. Ameliyatın hedefi buruna güzel bir şekil vermek, ayrıca burun tıkanıklığı olan kişilerin nefes almasını rahatlatmaktır. Başarılı bir burun ameliyatı, hastaya hem güzel bir burun, hem de nefes alma rahatlığını sunmalıdır.

Burun estetiği ile birlikte deviasyon ameliyatı

Burun estetiği ve septum deviasyonu ameliyatı aynı alanda çalışılan ameliyatlar olduğu için, teknik olarak hesaba katılması gereken önemli konular vardır. Septum, burun anatomisi açısından özel öneme sahiptir. Burnun şeklini veren kıkırdak yapıların ortasında yer alır, adeta çadırın orta direği gibi bütün yapıları taşıyarak burun şeklini içeriden destekler. Septum, damak kemiğinin yukarıda kalan yüzüne oturduğu noktada yanlara doğru taşma yapabilir. Bu durumda sadece yanlara taşan fazlalıkların kesilerek çıkarılması yeterlidir. Septumun orta bölgesinde eğrilme varsa, bu bölge kesilerek çıkarılır. Septumdan zorunlu olarak bir miktar kıkırdak alınacaksa eğer, dikkat edilmesi gereken en önemli konu, septumun yarısından daha azının çıkarılmasıdır. Burun sırtını oluşturan kenarında en az 1 cm genişliğinde olmak üzere, toplam büyüklüğünün yarısından fazlasını bırakmak şarttır. Bu, septum deviasyonu ameliyatı için temel prensiptir. Ameliyat sırasında bu prensibe uyulmayarak, fazla miktarda kıkırdak alındığında, burnun destekleyici yapısı zayıflamış olur, zamanla burunda çökmeye yol açar. İnsanlar arasında, burun ameliyatı sonrasında burnun çökmesi şeklinde sorunların olabileceği hakkında sözlerin konuşulması ve böylesine genelleştirilen yargı oluşması bu yüzdendir. Çoğu cerrah, içerideki kıkırdaklardan ne kadar fazla alınırsa, hava yolunun o kadar genişleyeceğini, böylece de nefes alabilmenin o kadar rahatlayacağını düşünüyor. Oysa fazla miktarda kıkırdak çıkarmak marifet sayılmaz. Önemli olan, ne kadar çok kıkırdak çıkarıldığı değil, geride ne kadar bırakıldığıdır. Burun ameliyatı olursanız burnunuzda düşme ya da çökme olacağına dair içinizde endişe olmasın, usulüne ve kuralına uygun olarak, bunların bilincinde olan cerrah tarafından yapılan burun ameliyatı sonrası bu tür sorunlar yaşanmaz.

Deviasyon ameliyatı sonrası dikkat edilmesi gerekenler

Deviasyon ameliyatı olduktan sonra burnun içinde sümük ve sızıntı sonucu kurumuş kanlar kabuklaşma yapar. Burun temizliği için gün içinde aklınıza geldikçe burun deliklerinin içine tuzlu su çekerek temizleyebilirsiniz. Yaklaşık 1 hafta içinde burun deliklerinin içi tamamen temizlenmiş olur. Deviasyon ameliyatı sonrası sigara içmek yaraların iyileşmesini geciktirebilir.

Paylaşmak güzeldir, hayat paylaştıkça güzelleşir...

SİZİN YORUMUNUZ ?

Yorum (gerekli)

-

Ad (gerekli)
e-posta (gerekli)